а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неопишан

неопишани
Вид збор: Придавка
1. Што не е опишан, за кој нема опис.
Англиски: undescribed
Примери:
Флората на тој регион уште е неопишана.
2. Што не може да се опише.
Англиски: indescribable
Примери:
Неопишана убавина.
Неопишани доживувања.
Неопишана радост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи