а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неопитен

неопитниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22818
Што нема опит.
Англиски: inexperienced
Примери:
млади и уште неопитни инженери
Изведенки
1. неопитно прил.
Пример: неопитно изработени производи
2. неопитност ж.