а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неопислив

неописливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се опише.
Англиски: indescribable
Примери:
неопислив хаос
неопислив пекол
неопислив, неизговорлив и неприфатлив начин
Изведенки
неописливо прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи