а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неон

(едн.) неонот
Вид збор: Именка, машки род
Хемиски елемент од групата на благородните гасови, кој гори со портокаловоцрвена светлина и се употребува за оcветлување во неонски цевки и за светлосни реклами.
Латински: (Ne) Англиски: neon
Употреба: Хемија
Изведенки
неонски прид.
неонскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи