а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неонка

мн. неонки
Вид збор: Именка, женски род
Неонска светилка.
Англиски: neon light
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Неонката прегорела.
Во дневната соба ставивме неонки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи