а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неонацизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Нова форма на политика која повторно се обидува да го оживее нацизмот.
Англиски: neo-Nazism
Употреба: Политика
Примери:
Сите учесници го осудија неонацизмот.
Изведенки
неонацист м.
мн. неонацисти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи