а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неологизам

мн. неологизми
Вид збор: Именка, машки род
Нов збор, нов израз или ново значење на даден збор во јазикот.
Англиски: neologism
Употреба: Лингвистика
Примери:
брзоног, водовод, двобој, падобран, патоказ
FlexiMac
 менување на македонски глаголи