а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неолит

(едн.) неолитот
Вид збор: Именка, машки род
Подоцнежен период од камената епоха, кој се карактеризира со изработка на орудија од делкан, мазнет камен.
Англиски: neolith
Употреба: Геологија , Историја
Изведенки
неолитски прид.
неолитскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи