а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неоколонијализам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Нови форми на колонијализам како резултат на економски притисок.
Англиски: neocolonialism
Употреба: Дипломатија
Изведенки
1. неоколонијален прид.
неоколонијаниот
2. неоколонијалистички прид.
неоколонијалистичкиот
3. неоколонијалист м.
мн. неоколонијалисти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи