а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неокласичен

неокласични
Вид збор: Придавка
Што се однесува на неокласицизмот, што припаѓа кон неокласицизмот.
Англиски: neo-classicist
Употреба: Уметност
Примери:
неокласична трагедија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи