а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неокласицизам

(едн.) неокласицизмот
Вид збор: Именка, машки род
Естетски и уметнички стил од средината на 18 век што следи после доцниот барок и рококо.
Англиски: neoclassicism
Употреба: Уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи