а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неоздравен

неоздравениот
Вид збор: Придавка
Што уште не е оздравен, што е сѐ уште болен.
Англиски: unhealthy
Употреба: Медицина
Примери:
Отиде на работа неоздравен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи