а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неодржлив

неодржливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се одржи, да истрае.
Англиски: untenable
Примери:
неодржливо гледиште, неодржливо решение
неодржливо барање
Изведенки
неодржливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи