а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неодолив

неодоливиот
Вид збор: Придавка
На кој не може да му се одолее.
Англиски: irresistible
Примери:
неодолива желба
неодоливо чувство
неодолива убавина
Изведенки
1. неодоливо прил.
Пример: Неодоливо го привлекува.
2. неодоливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи