а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неодобрувачки

неодобрувачкиот
Вид збор: Придавка
Што изразува неодобрување, што има обележје на неодобрување.
Англиски: disapproving
Примери:
Неодобрувачко реагирање.
Неодобрувачки поглед.
Изведенки
неодобрувачки прил.
Пример: Неодобрувачки го погледна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи