а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неодминлив

неодминливиот
Вид збор: Придавка
Што не може, не смее да се одмине, да се заобиколи, да не се земе предвид.
Примери:
Неодминлив придонес.
Неодминлива вредност.
Изведенки
неодминливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи