а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неодмерен

неодмерениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е рамномерен, што не е усогласен.
Англиски: disproportionate
Примери:
Неодмерен чекор.
Неодмерено движење.
2. Што не е одмерен во постапките, што не се контролира.
Англиски: disproportionate
Примери:
Неодмерено однесување.
Неодмерена постапка.
Тој е многу неодмерен кон своите соработници.
Изведенки
1. неодмерено прил.
Пример: Се движеше неодмерено. Постапи неодмерено.
2. неодмереност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи