а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неодложен

неодложни
Вид збор: Придавка
Што не може, не смее да се одлага, што мора да се изврши во определено време.
Англиски: urgent
Примери:
неодложна работа
неодложен состанок
Изведенки
1. неодложно прил.
Без одлагање, итно.
Пример: Тоа прашање треба неодложно да се реши.
2. неодложност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи