а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неодговорен

неодговорниот
Вид збор: Придавка
Што не чувствува одговорност, што е без чувство за одговорност.
Англиски: irresponsible
Примери:
Неодговорен родител.
Изведенки
1. неодговорно прил.
Пример: Се однесува неодговорно.
2. неодговорност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи