а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неодбранлив

неодбранливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се одбрани, од кој нема одбрана.
Англиски: indefensible
Примери:
Неодбранлив напад.
Неодбранлив удар.
Неодбранлив гол (во спортот).
Изведенки
неодбранливо прил.
Пример: Неодбранливо напаѓа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи