а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нена

мн. нени
Вид збор: Именка, женски род
мама, мамичка
Англиски: mother
Употреба: Хипокористика
Примери:
Јас сум веќе голем, нено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи