а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненаспан

ненаспаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16980
Што не е наспан, што недоволно спиел.
Англиски: sleepdeprived
Примери:
Се чувствуваше ненаспан и гладен.
Изведенки
ненаспаност ж.