а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненаситка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 50423
1. Постојана потреба за јадење.
Англиски: gluttony Албански: untësi
2. Силна, постојано незадоволена желба за нешто.
Англиски: greed Албански: untësi, lakmi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ненаситка за пари.
Ненаситка за знаење.