а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненапишан

ненапишани
Вид збор: Придавка
Што сѐ уште не е напишан, што не е готов.
Англиски: unwritten
Примери:
ненапишана пресуда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи