а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненаоден

ненаодениот
Вид збор: Придавка
Што не се наживеал, не се науживал (во младоста и љубовта).
Примери:
Се ожени ненаоден, многу млад.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи