а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненаметлив

ненаметливиот
Вид збор: Придавка
Што не е наметлив.
Англиски: unobtrusive
Примери:
ненаметлив пријател, ненаметлива порака
ненаметлив стил
Изведенки
1. ненаметливо прил.
Пример: Ненаметливо раскажува.
2. ненаметливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи