а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненаместен

ненаместениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е наместен, уреден, дотеран.
Англиски: untidy
Примери:
ненаместен кревет, ненаместени книги
ненаместен часовник
2. Што нема мебел, опрема.
Англиски: empty
Примери:
ненаместена соба, ненаместен стан
FlexiMac
 менување на македонски глаголи