а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненаменски

ненаменскиот
Вид збор: Придавка
Што не е наменски, што не е наменет, што не е однапред определен за нешто.
Примери:
Ненаменски средства.
Изведенки
ненаменски прил.
Несообразено со намената.
Пример: Ненаменско трошење средства.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи