а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненадминат

ненадминатиот
Вид збор: Придавка
Што не е надминат.
Англиски: unsurpassed
Примери:
Надминат резултат.
Ненадмината брзина.
Изведенки
ненадминатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи