а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненадлежен

ненадлежниот
Вид збор: Придавка
Што не е надлежен за нешто, што нема право на решавање.
Англиски: incompetent
Примери:
Ненадлежен службеник.
Ненадлежен суд.
Изведенки
ненадлежност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи