а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненадеж

Вид збор: Именка, женски род
Во составот: од ненадеж - ненадејно, неочекувано.
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Нападнаа од ненадеж.
Од ненадеж си отидоа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи