а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненадежен

ненадежниот
Вид збор: Придавка
Што не дава надеж, во кој не може да се има надеж.
Англиски: hopeless
Примери:
ненадежен човек, ненадежна состојба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи