а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненадеен

ненадејни
Вид збор: Придавка
Што се случува без навестување.
Англиски: sudden
Примери:
ненадеен напад
ненадеен удар
ненадеен дожд
Изведенки
1. ненадејно прил.
Пример: Вратата се отвори ненадејно.
2. ненадејност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи