а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненадарен

ненадарениот
Вид збор: Придавка
Што не е надарен за нешто, што нема дарба.
Англиски: untalented
Примери:
Ненадарен за музика.
Изведенки
ненадареност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи