а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненагласен

ненагласени
Вид збор: Придавка
Што не е изговорен со нагласок.
Англиски: unstressed
Употреба: Лингвистика
Примери:
ненагласен префикс
Изведенки
1. ненагласено прил.
2. ненагласеност ж.