а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненавиди

ненавидат; ненавиди, ненавидете; ненавидов, ненавидоа; ненавидел; ненавиден; ненавидев, ненавидеа; ненавидел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31307
Почувствува ненавист, омраза кон некого или кон нешто.
Англиски: hate
Примери:
За неа не зборувај му - ќе ја ненавиди.
Од завист ја ненавидел нивната куќа.
Изведенки
1. ненавидува несв.
ненавидуваат
2. ненавидување ср.
глаг. им.