а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ненабожен

ненабожниот
Вид збор: Придавка
1. Што не е набожен, што не верува во бога.
Англиски: unbelieving
Употреба: Религија
Примери:
Ненабожни луѓе.
2. Што нема обележје на вера во бога.
Употреба: Религија
Примери:
Ненабожни верувања.
Ненабожна постапка.
Изведенки
ненабожност ж.