а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нем

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Влага на ѕид, на под, во воздухот.
Англиски: humidity Турски: nem
Примери:
Ѕидот фатил нем.
Во визбата има нем.
Мириса на нем.
Собата не е проветрена од нем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи