а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нему

Вид збор: Заменка
Долга форма за индиректен предмет од тој, он, тоа, оно; оди заедно со кратката форма - нему му.
Англиски: him
Примери:
Нему му стана тешко.
Треба и нему да му кажеш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи