а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немтур

мн. немтури
Вид збор: Именка, машки род
Неразговорлив, намуртен човек, маж.
Англиски: misanthrope
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. немтурка ж.
мн. немтурки
2. немтурест прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи