а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немски

Вид збор: Прилог
Без зборови, на начин на кој се разбираат немите.
Употреба: Архаизам
Примери:
Не го знаеле јазикот, ами немски се разбирале со нив.