а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немски

немскиот
Вид збор: Придавка
За германски - во состави: немски јазик, немска граматика и сл.
Англиски: german
Употреба: Ретко
Примери:
немски универзитети
FlexiMac
 менување на македонски глаголи