а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немоќ

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2812
1. Недостиг, немање на физичка сила.
Англиски: weakness Албански: pafuqi, dobësi
Примери:
Старечка немоќ.
2. Немање внатрешна сила, можност, способност во некој однос, за некаков потфат.
Англиски: impotence Албански: pafuqi, dobësi
Примери:
Економска немоќ.
Творечки немоќ.
Немоќ на духот.