а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немир

мн. немири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1825
1. Беспокојство, состојба на вознемиреност, на возбуда.
Англиски: restlessness Албански: shqetësim
Примери:
Надворешниот свет внесуваше немир во неговата душа.
2. (обично во мн.) незадоволство, револт
Англиски: tumult Албански: trazira, tollovi, turbullime
Примери:
Немири на студентите.
Социјални немири.
Радиото јави за повеќе штрајкови и немири на работниците.