а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немерлив

немерливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се измери, бескраен, премногу голем.
Англиски: immeasurable
Примери:
немерлива далечина, немерлива тага
Изведенки
немерливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи