а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неменлив

неменливи
Вид збор: Придавка
1. Што не се менува, што е постојано ист.
Англиски: unchanging
Примери:
Неменлива состојба.
Неменлив редослед.
2. Збор што не се менува, што има само една форма.
Англиски: invariable
Употреба: Граматика
Примери:
Неменливи зборови.
Изведенки
неменливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи