а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немелодичен

немелодични
Вид збор: Придавка
Што не е мелодичен.
Англиски: tuneless
Употреба: Музика и танц
Изведенки
1. немелодично прил.
Пример: Звучи немелодично.
2. немелодичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи