а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немее

немеат
Вид збор: Глагол, несвршен
Не зборува ништо, молчи како нем.
Англиски: be silent
Примери:
Немее со денови, со месеци сам.
Во затворот сите немееја во страв и исчекување.
Изведенки
немеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи