а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немање

(едн.) немањето
Вид збор: Именка, среден род
1. Отсуство, непостоење на нешто.
Англиски: absence Албански: mungesë
2. Недостиг на намирници и животни услови.
Англиски: misery Албански: skamje, mizeri
3. (глаг. им.) нема
Англиски: not having Албански: mungesë, skamje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи