а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

немај-каде

Вид збор: Прилог
1. Во составот: до немај-каде - премногу, преку секоја мера.
Англиски: extremely
Примери:
Беа изгубени, исплашени до немој-каде.
Се навреди до немај-каде.
Беше лаком до немај-каде.
2. Во составот: од немај-каде - бидејќи нема друг излез, друга можност.
Англиски: without alternative
Примери:
Се согласи од немај-каде.
Ја продал колата од немај-каде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи